Jaarverslag: de Internationale Vereniging voor Neerlandistiek in 2022

Het jaarverslag met de terugblik op de Internationale Vereniging voor Neerlandistiek in 2022 is nu online te lezen. Het bevat zoals gebruikelijk een overzicht van de ledenaantallen, activiteiten, publicaties, de jaarrekening en een vooruitblik op 2023.

Eindelijk konden we elkaar in 2022 weer in het echt ontmoeten op het Colloquium Neerlandicum, of zoals sommigen het liever zouden noemen: het Wereldcongres van de Neerlandistiek. Na een jaar uitstel vanwege de coronapandemie kwamen we in de zomer van 2022 met ruim 260 neerlandici uit 33 landen bij elkaar aan de Radboud Universiteit in Nijmegen voor een week vol keynotes, lezingen, culturele activiteiten en ontmoetingen. Deze editie was extra bijzonder omdat het internationale congres van de Suider-Afrikaanse Vereniging vir Neerlandistiek (SAVN) deel uitmaakte van het IVN-colloquium.

Tijdens dit colloquium kwam zoals altijd veel samen. Jaap Grave gaf een voorproefje van zijn bundel De Internationale Vereniging voor Neerlandistiek. Hoe het groeide, dat najaar 2022 verscheen in de reeks Lage Landen Studies. Voor het eerst is hiermee de boeiende geschiedenis van onze vereniging uitvoerig op papier gezet en bewaard voor de toekomst.

De auteur kon nog niet vermoeden dat in december een bijzondere gebeurtenis aan het verhaal van de IVN kon worden toegevoegd. Die maand nam de Tweede Kamer een amendement aan waarmee jaarlijks structureel een miljoen euro zal worden toegekend aan de internationale neerlandistiek. Het was de kroon op de jarenlange investeringen in het politieke netwerk en het zichtbaar maken van de uitdagingen en het belang van de internationale neerlandistiek van de vorige bestuurs- en directieploeg, onder leiding van Henri√ętte Louwerse en Iris van Erve.

Tijdens het colloquium legden zij na zeven jaar hun functie neer, waarna een bijna volledig nieuw bestuur aantrad onder leiding van Wim Vandenbussche. In het najaar werd een nieuwe directeur gevonden in de persoon van Anne Sluijs. Het nieuwe team, versterkt door bureaumedewerker Rob Visser, kijkt uit naar een jaar waarin we voortborduren op al het moois dat is bereikt en nieuwe kansen voor onze vereniging met beide handen aangrijpen. Toekomstige geschiedschrijvers kunnen hun pen vast gaan slijpen.

Download Jaarverslag 2022